"Srpsko - hrvatski odnosi, ekstremizam kao faktor destabilizacije regiona"
Na Trinaestom međunarodnom naučnom skupu „Srpsko – hrvatski odnosi, ekstremizam kao faktor destabilizacije regiona“ koji je održan u Golubiću (obrovačkom) 24. avgusta 2020. godine, u formi internet konferencije, učestvovali su naučnici i političari iz Srbije i Hrvatske.
Organizatori skupa – Darko Gavrilović ispred Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje i Janko Veselinović ispred Udruge za povjest, suradnju i pomirenje su tradicionalno otputovali u Golubić, kako bi bili domaćini konferencije iz Golubićke škole.
Tom prilikom iznesena je jednodušna ocena da srpsko-hrvatski odnosi se i dalje nalaze pod pritiskom političkog ekstremizma, ali da najnovija dešavanja na političkoj sceni u Hrvatskoj daju nadu u popravak međunacionalnih odnosa.
Od strane političara je sugerisana neophodnost unapređivanja odnosa i to kroz popravljanje položaja srpske odnosno hrvatske zajednice u dve države što bi trebalo da bude vidljivo kroz participaciju obe manjine u onim delovima vlasti koji su bitni za njihov opstanak i razvoj.
Naučnici su podržali inicijativu kojom bi se pokrenuli naučni i privredni međudržavni projekti koji bi doprineli razvoju regiona. Takođe, istaknuta je važnost eliminisanja ekstremističkog nasilja kao i marginalizacije ekstremno desnih stranaka u cilju uspostavljanja boljih odnosa između dve države što bi vodilo ka realizaciji politike regionalne stabilnosti i pomirenja.
Naučni radovi sa skupa u PDF formatu:
- Aleksandar Stojanović: Anatomija jednog ekstremizma. Ratibor Đurđević i procvat antisemitizma u Srbiji krajem 20. i početkom 21.veka
- Darko Gavrilović: Ekstremizam u srpsko-hrvatskim odnosima: ostanak u limbu ili izlazak iz njega
- Daniela Arsenović: Demografske promene stanovništva srpske naconalne pripadnosti u Hrvatskoj
- Dinko Gruhonjić: Studija slučaja - dve Srbije i jedna “Oluja”
- Filip Škiljan: Demografska slika naselja srpske nacionalne manjine na Baniji između 1991. I 2011.godine
- Ivana Blesić, Tatjana Pivac: Značaj digitalne tehnologije i mogućnost kreiranja digitalnog hub-a u ruralnim sredinama Severne Dalmacije
- Janko Veselinović, Zoran Njegovan: Klasteri kao mogućnost efikasnog udruživanja kozara u Obrovcu
- Tatjana Pivac, Ivana Blešić: Značaj interneta i društvenih mreža za ruralni turizam Severne Dalmacije
- Tamara Ivanović: Protokoli sionskih mudraca: Aktivni generator antisemitizma, političkog ekstremizma i teorije zavere
- Snežana Besermenji: Tržišna privlačnost kulturnog nasleđa u Golubiću kod Obrovca
- Milana Živanović: Ideje i planovi borbe protiv komunizma u redovima ruske emigracije u Kraljevini SHS-Kraljevini Jugoslaviji