"Srpsko – hrvatski odnosi u 20. veku – zaštita identiteta"
Naučni skup „Srpsko – hrvatski odnosi u 20. veku – zaštita identiteta“ održan je u Golubiću od 22. – 27. avgusta 2014. Skup je proizvod višegodišnjih napora organizatora skupa CHDR i AHCR na izgradnji i jačanju politike regionalne stabilnosti i pomirenja.
Istoričari, ekonomisti i pravnici koji su se okupili na tradicionalnom skupu o srpsko-hrvatskim odnosima i koji su svoje radove izložili u okviru grupe naučnika koji su se bavili pitanjem očuvanja i zaštite nacionalnog identiteta na kraju skupa su došli do sledećih zaključaka:
- Identitet je višeznačan i pored očuvanja nacionalnog identiteta može se govoriti i o očuvanju identiteta svakog građanina, kao i drugih kolektivnih identiteta.
- Nacionalni identiteti manjinskih zajednica moraju da uživaju punu zaštitu države.
- Zaštita identita ne treba da se ograničava samo na zaštitu tradicije, kulture, jezika i pisma već ona treba da obuhvata i ekonomski aspekt održivosti srpske manjine u Hrvatskoj i hrvatske manjine u Srbiji.
- Veliki je značaj manjinskih samouprava u očuvanju identiteta i one moraju imati stabilne pravne i ekonomske uslove za nesmetan rad.
- „Poduzetnici“ komemoracija moraju voditi računa o nužnosti integrativnih faktora za sve građane države u kojoj djeluju.
- Manjinske samouprave trebale bi pored obaveze da same potiču potpunu zaštitu identiteta da promovišu i poštovanje drugih identiteta i ne produciraju sukobe na toj osnovi.
- Identitet, pa time ni nacionalni identitet ne sme da bude predmet političkih manipulacija.
Negovanje nacionalnih identiteta, odnosno identiteta nacionalnih manjina na bilo koji način ne ugrožava identitete većinskog naroda i obrnuto. - Očuvanje identiteta doprinosi multikulturalnosti i bogatstvu društva.
- Komemorisanje istorijskih datuma jednog od ova dva naroda ne smeju da ugrožavaju identitet drugog naroda.
Naučni radovi sa skupa "Srpsko – hrvatski odnosi u 20. veku – zaštita identiteta" u PDF formatu:
- Filip Škiljan: Nacionalne manjine u hrvatskoj Baranji između čekića i nakovnja – slučaj baranjskih Nijemaca
- Marina Perić Kešelj: Politički transnacionalizam hrvatskih iseljenika u Čileu: povezivanje hrvatskih i srpskih iseljenika i iseljenički pokret Jugoslavenska narodna obrana (JNO)
- Milan Micić: Seoba i identitet- lički kolonisti u banatu 1920- 1941
- Julija Švonja: Očuvanje nacionalnog identiteta srpske nacionalne zajednice u Republici Hrvatskoj kroz razvoj Evropskog društva znanja
- Dragoljub Jovičić: Neophodnost primene holističkog marketing koncepta pri upravljanju organizacijama (preduzećima) u povratničkim sredinama
- Ljiljana Dobrovšak: Hrvatska historiografija i manjinske teme od 1990. do danas – Selektivna bibliografija
- Maria Kavala: An example of ideological propaganda through press: The “Anti-Semitic discourse of the newspaper Makedonia in Salonika (1930-1944)”
- Domna Koffa: Antifascist struggle and the Jews: The case of Yugoslavia and Greece
- Davor Pauković: Diskurs o ustavnoj formulaciji jezika u Hrvatskoj 1989. godine u hrvatskom i srpskom novinstvu
- Janko Veselinović: Zastupljenost dijaspore i pripadnika srpskog i hrvatskog naroda koji žive van granica matičnih država u parlamentu i u političkom životu Srbije i Hrvatske