Politički mitovi na prostoru bivše Jugoslavije i država naslednica
Projekt „Fabrika mitova: Politički mitovi na prostoru bivše Jugoslavije i država naslednica“, je deo većeg projekta „Susret s prošlošću – traženje budućnosti“. Cilj projekta je da doprinese dekonstrukciji političkih mitova u državama bivše Jugoslavije. Politički mitovi su doprineli građanskim ratovima, konfliktima i dugotrajnoj nestabilnosti u regionu.
Naučnici smatraju da svaka od nacija u bivšoj Jugoslaviji je zamislila sebe onakvom kakvom je želela upotrebljavajući prošlost prema ciljevima vlastitih političkih elita. Deo državotvornih mitova upućivao je na susede kao neprijatelje i uzroke svim problemima. Trenutno, najveći problem nestabilnosti su mitovi koji se koriste za „tumačenje“ istorije Drugog svetskog rata i ratova 1990-tih. Ovi mitovi pokušavaju da pretvore pobednike u gubitnike, a gubitnike u pobednike. Oni opravdaju ratove u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj 1991-1995 kao oslobodilačke, pravedne i odbrambene. Pri tome, negirajju, preuveličavaju ili slave ratne zločine i zločince u zavisnosti od pripadnosti zaraćenim stranama.
Za razliku od političkih mitova, naučni projekti i presude Tribunala UN za ratne zločine, ukazuju na jednostavnu činjenicu da se radilo o tragediji naroda, etničkom čišćenju i otimačini bogatstva. Zbog toga se ne smeju tolerisati mitovi koji negiraju ovu stvarnost.
Politički lideri bi trebali da izraze javna izvinjenja za genocidne zločine počinjene u ime ideologija. Sve strane uključene u ratove moraju se pomiriti s činjenicom da nose svoj deo odgovornosti. Svi ključni subjekti ratova trebaju se pomiriti s činjenicom da iako krivnja nije ravnomerno raspoređena, svaka strana nosi svoj deo odgovornosti.
Zemljama naslednicama bivše Jugoslavije, umešanima u rat 1991-1995 koji je i izazvao najveću destrukciju, potrebna je politička kultura jednog liberalno-demokratskog sekularnog društva oslobođenog mitskih interpretacija istorije i sektaškog mentaliteta.