Politički mitovi na prostoru bivše Jugoslavije i država naslednica
Cilj projekta “Fabrika mitova: Politički mitovi na prostoru bivše Jugoslavije i država naslednica”, koji je deo većeg projekta “Susret s prošlošću – traženje budućnosti”, je da doprinese dekonstrukciji političkih mitova u podeljenim multietničkim društvima koja su u mnogim slučajevima bila uzrok građanskim ratovima, konfliktima i dugotrajnoj nestabilnosti.
Međutim, otkrića nezavisnih organizacija za ljudska prava, objektivne studije i presude Tribunala UN za ratne zločine, kao i novija istraživanja javnog mnenja među građanima post-jugoslovenskih država, ukazuju na jednostavnu činjenicu da se radilo o tragediji naroda, etničkom čišćenju i otimačini bogatstva. Zbog toga se ne smeju tolerisati mitovi koji negiraju ovu stvarnost.
Politički i verski lideri bi trebalo da izraze javna izvinjenja za genocidne zločine počinjene u ime nacionalističkih ideologija. Sve strane uključene u rat 1991-1995 moraju se pomiriti s činjenicom da nose svoj deo odgovornosti i da su podjednako krive. Svaka se od stranaka, pokreta i država umešanih u rat 1991-1995 mora pomiriti s činjenicom da iako krivnja nije ravnomerno raspoređena, svaka strana nosi svoj deo odgovornosti i za jedan u biti zločinački rat i za propale tranzicije. Uostalom tako je u demokratske zemlje s demokratskom političkom kulturom pretvorena Nemačka posle Drugog svetskog rata, dakle primenom kombinacije sile i preodgoja.
Zemljama naslednicama bivše Jugoslavije, onima umešanim u rat 1991-1995 koji je i izazvao najveću destrukciju, potrebna je politička kultura jednog liberalno-demokratskog sekularnog društva oslobođenog mitskih interpretacija istorije i sektaškog mentaliteta.