"Hrvatsko-srpski odnosi u 20. veku – prošlost i perspektive."
U Golubiću (obrovačkom) je od 18. do 20. septembra u organizaciji Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje (CHDR) održan naučni skup „Hrvatsko-srpski odnosi u 20. veku – prošlost i perspektive.“
Skup su pomogli Balkan Trust for Democracy, Srpsko narodno vijeće iz Hrvatske, Grad Obrovac i Zajednica istraživača Dijalog iz Zagreba.
Učesnici, među kojima su se nalazili istoričari, sociolozi i politikolozi iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, i Sjedinjenih Američkih Država, su vodili razgovore u dve radne grupe.
Jedna grupa se bavila političkim i kulturnim vezama između Hrvata i Srba u prošlosti, naročito u 20. veku, dok su teme perspektive razvoja Hrvatske i Srbije u budućnosti bile razmatrane u drugoj grupi.
„Političke i kulturne veze između Hrvata i Srba u 20. veku.“
Dr. Ranko Končar, sa Univerziteta u Novom Sadu, je izložio najznačajnije zaključke radne grupe, „Političke i kulturne veze između Hrvata i Srba u 20. veku.“
Nakon rasprave o nekoliko važnih pitanja iz oblasti srpsko-hrvatskih odnosa, ova grupa se složila da ima smisla i istorijskog opravdanja za nastavak proučavanja tih odnosa sa težnjom da oni budu maksimalno dokumentarno zasnovani, koliko je to omogućeno dostupnošću izvora.
Istraživanja, a ujedno i ponovna valorizacija izvora, bi trebala uvek da budu oslonjena na dosadašnja vredna dela iz oblasti srpsko-hrvatskih odnosa da bi se ostvario kontinuitet sa istraživanjima i ranijih istoričara.
Vredelo bi kompleksnije istražiti te odnose da bi se izašlo iz političkih ograničenja sa pokušajem da se programski veže za socijalne, ekonomske i kulturne teme.
Bitno je da se oprezno i kritično koriste izvori zbog delikatnih odnosa u određenim periodima jer su mnogi izvori pod direktnim uticajem propagande.
Potrebno je otvoriti prostor za demitologizaciju ili demistifikaciju nekih predrasuda u pročavanjima i pristupima proučavanja srpsko-hrvatskih odnosa.
Rad na obezbeđenju i publikovanju važnih dokumenata iz oblasti srpsko-hrvatskih odnosa je neophodan, pod uslovom da su kritički osnovani.
U budućim skupovima, predloženo je da se uključi i valorizacija dela koja su nastala izvan ovog istraživačkog projekta.
Na kraju, potrebno je obezbediti sredstva za nastavak dijaloga koji bi doprineli širim i potpunijim pristupima ovim temama.
"Perspektive razvoja Hrvatske i Srbije u budućnosti"
U ovoj grupi, istraživači koji se trenutno bave različitim temama u ovoj široj oblasti ukazali na potrebu da se u istraživanjima govori o sudbinama ljudi, i Hrvata i Srba i sa jedne i sa druge strane, bilo da su u izbegličkom položaju, u položaju manjina, socijalno isključeni, dakle siromašni, kao i da se ujednačeni termini koriste u istraživanjima sa obe strane. Predlaže se da se nastavi rad i ove grupe sa naglaskom da cilj ovog rada nije da utiče direktno na političku budućnost odnosa Hrvata i Srba nego da rezultati rada posluže boljoj budućnosti na konkretnim pitanjima koja su zajednička i Hrvatima i Srbima u obe zemlje.
Na kraju skupa, Dr. Darko Gavrilović, predsednik Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje, uputio je poruke ove dve grupe prisutnima iz strukture vlasti iz Hrvatske i Srbije kao i drugim institucijama koje imaju interesovanje za ove teme. To su teme koje nisu specifične samo za odnose na ovim prostorima, dakle Hrvata i Srba, nego i širom sveta. Na primer, među temama koje su zastupljene samo u okviru Instituta u Salzburgu su i palestinsko-jevrejski odnosi, kinesko-japanski odnosi, nemačko-poljski odnosi, poljsko-jevrejski odnosi i nemačko-jevrejski odnosi. Sledeći skup koji se planira za kraj novembra 2008. u Novom Sadu će razmotriti pitanja izbeglih i prognanih u Hrvatskoj i Srbiji.
Dr. Janko Veselinović, Predsednik Fonda za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima i Pomoćnik pokrajinskog sekretara za nauku Autonomne Pokrajine Vojvodine Republike Srbije, ukazao je na potrebu za većom medijskom pristunošću na budućim skupovima kako bi zaključci i rezultati bili što dostupniji i upotrebljiviji.
Naučni radovi sa skupa u PDF formatu:
- Filip Škiljan: Problem srednjovjekovnih crkava koje su predane pravoslavnima
- Vesna Ivanović: Perspektiva politike kohezije i regionalnog razvoja u Hrvatskoj i Srbiji
- Davor Pauković: Konstrukcija neprijatelja: HDZ u Politikinoj rubrici “Odjeci i reagovanja” 1989./90.
- Janko Veselinović: Povratak izbeglih i prognanih lica i zaštita manjinskih prava, kao uslov normalizacije odnosa između Srba i Hrvata
- Vjeran Pavlaković: The Independent Democratic Party and Antifascism, 1936–1939.
- Zoran Đerić: Srpski i hrvatski film – Pretpostavke za pisanje istorije nacionalnih, odnosno državnih kinematografija
- Saša Marković: Vojvođanski Bunjevci u Kraljevini SHS u svetlu srpsko-hrvatskih odnosa
- Mila Dragojević: Conclusions from the Conference in Golubić (near Obrovac), Croatia
- Mila Dragojević: Zaključci sa Naučnog skupa u Golubiću (kod Obrovca), Hrvatska
- Mile Bjelajac: Neki primeri hrvatsko-srpskog nerazumevanja o zajedničkoj vojnoj prošlosti
- Igor Graovac:Uloga društveno-humanističkih znanosti u razvoju suodnosa Hrvatske i Srbije: osnovne teze i dosadašnja iskustva
- Ranka Gašić: “Novi kurs” u Srpskoj samostalnoj stranci 1903 – 1914 – promena paradigme nacionalne politike
- Ranko Končar: Prilog istorijskoj periodizaciji srpsko-hrvatskih odnosa u 20 veku