Holokaust i genocid - uticaj na politiku regionalne stabilnosti
Letnja škola „Holokaust i genocid – uticaj na politiku regionalne stabilnosti“ je po drugi put organizovana u Golubiću. Škola je organizovana u okviru međunarodnog naučnog skupa o srpsko-hrvatskim odnosima.
Letnja škola je okupila studente i aktiviste nevladinog sektora iz Hrvatske i Srbije. Imala je za cilj da pruži učesnicima priliku da se upoznaju sa uticajem Holokausta i genocida na politiku regionalne stabilnosti i pomirenja.
Ratni zločini i istorijske nepravde vezani za Drugi svetski rat zaslugom savremenih političkih elita i dalje utiču na političke odnose dve države. Pristrasan pristup izučavanju pomenutih tema i spremnost da se njima manipuliše podstiču netrpeljivost i ostrašćenost. Okupljeni predavači su polaznicima letnje škole predstavili načine putem kojih se može nepristrasno pristupati pomenutoj problematici.
Strani predavači bili su Majkl Miler sa Central European University i Claudia Lichnofsky sa Georg Eckert Institute. Predavači iz regiona su bili: Darko Gavrilović sa Univerziteta u Novom Sadu, Davor Pauković sa Univerziteta u Dubrovniku i Janko Veselinović sa Univerziteta u Novom Sadu.
Predavanja su obuhvatila sledeće nastavne jedinice: Holokaust, genocid, razvoj politike regionalne stabilnosti na prostorima Hrvatske i Srbije i unapređenje odnosa između Hrvatske i Srbije.
CHDR letnja škola je značajna inicijativa koja ima za cilj da okupi aktiviste i studente iz Srbije i Hrvatske, dve zemlje koje su se suočavale sa kompleksnim istorijskim i političkim odnosima.
Kroz ovu školu, učesnici su imali priliku da se bolje upoznaju i razumeju, kao i da steknu nova znanja i veštine koje će im biti korisne u budućem aktivizmu.