Suočavanje sa prošlošću, put ka budućnosti – istorija Jugoslavije u XX veku
Centar za istoriju, demokratiju i pomirenje u saradnji sa Institutom za istorijsku pravdu i pomirenje iz Haga ovog septembra je održao dva međunarodna naučna skupa, u Opatiji (Hrvatska) i u Beogradu (Srbija), sa istom temom “Suočavanje sa prošlošću, put ka budućnosti – istorija Jugoslavije u XX veku”. Na ovim skupovima učestvovali su naučnici uglavnom iz zemalja regiona: iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Makedonije, ali i iz Italije i Engleske.
U Opatiji su se sastala dva tima pomenutog projekta: “Politički mitovi i konstrukcija nacija u jugoslavenskim i post jugoslavenskim državama” i “Kolaboracija i otpor u Srbiji i Hrvatskoj (Jugoslaviji) u Drugom svetskom ratu”.
U fokusu na situaciju na prostorima bivše Jugoslavije posle 20 godina od prelomne 1989. godine, ovaj projekt će odgovoriti “ko je ko” na ovim prostorima danas ali naglašavajući prolaznost i promenljivost ovih kolektivnih identiteta. U tom kontekstu, zaključio je Vjekoslav Perica, treba posmatrati i razne mirotvorne aktivnosti kao često promašene utoliko što teže zamrzavaju i cementiraju nešto sto nije moguće ni zamrznuti, ni zacementirati. Time ponavljaju pogrešku titoizma – guranje konflikta pod tepih. Do normalizacije i stvaranja uslova za pomirenje može doći samo ako se pravilno shvati karakter i izvor konflikta barem što se tiče istorijsko-mitskog inženjeringa i iz njega eliminišu inkompatibilni i nepomirljivi mitovi.
Naučni radovi sa skupa u PDF formatu:
- Darko Gavrilović: Slovenska narodna identiteta – Mit o Karantaniji in o grofih Celjskih
- Aleksandar Bošković: Mit, politika i ideologija: neke teorijske pretpostavke
- Ana Dević: Waking the Dead (Who May Never Die): Ethnonationalist Politics of Dead Bodies and Graves in the War- and Post-War Serbia
- Ana Ljubojević: Transitional justice mechanisms and dealing with past in Serbia and Croatia
- Davor Pauković: Osnovni elementi srpskog i hrvatskog novinskog diskursa o Drugom svjetskom ratu u kontekstu događaja u Hrvatskoj (1989 – 1991)
- Filip Škiljan: Istraživanje Drugog svjetskog rata metodom usmene povijesti u pojedinim regijama Hrvatske (primjeri iz Hrvatskog zagorja, zapadne Slavonije i Gorskog kotara)
- Gorica Atanasova: The role of public intellectuals in the process of Democratization and the Development of multiculturalism in post conflict Macedonia
- Milan Ristović: Kolaboracija u Srbiji u II Svetkom ratu
- Vjekoslav Perica: Sumrak panslavenskih mitova
- Mile Bjelajac: Istoriografija o građanskom ratu u Jugoslaviji 1941 – 1945. Komparativna istraživanja
- Vjeran Pavlaković: Collaboration and Resistance: The Comparative Culture of Memory and Yugoslavia’s Contested World War Two Past
- Aleksandra Đajić Horvat: Mixed Discourses on Mixed Blood: Yugoslav Mythical Terrains of Blood and Nation
- Kosta Nikolić: O uzrocima izbijanja građanskog rata u Srbiji 1941.