Aktivnosti CDHR
razvoja jačanje demokratskih odnosa u regionu
Razvoj demokratskih odnosa u regionu
CHDR doprinosi razvoju demokratije i jačanju demokratskih odnosa u regionu kroz organizaciju skupova, okruglih stolova, letnjih škola i filmsku produkciju.
Članovi Centara za istoriju, demokratiju i pomirenje učestvuju u akcijama i projektima koje se bave temama:
Zaštita i održivi razvoj manjinskih prava
Pitanja vezana za izbeglice i migrante
Holokaust
Antisemitizam
Kultura sećanja
Tumačenje savremene istorije - put ka spoznaji sadašnjosti
Sve ove aktivnosti se sprovode u svrhu ispunjenja osnovnog cilja CHDR-a a to je
Politika regionalne stabilnosti i pomirenja.
Glavni cilj Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje (CHDR) je da pruži pomoć i podršku u poboljšanju odnosa i da postakne saradnju u regionu kroz promovisanje demokratskih vrednosti, tolerancije i mira.
Regionalna saradnja je ključni način da se region održi stabilnim i prosperitetnim na duži rok.
Najnovije aktivnosti CHDR-a
Suočavanje sa prošlošću – put ka budućnosti; Istorija Jugoslavije
U organizaciji Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje iz Novog Sada 17. i 18. septembra 2009. godine, u Beogradu održan je drugi u nizu međunarodni naučni skup koji se bavio temom suočavanja sa prošlošću.
Istorija Jugoslavije u 20. veku – Suočavanje sa prošlošću
U organizaciji Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje iz Novog Sada 14. i 15. septembra 2009. godine, u Opatiji (Hrvatska) održan je prvi u nizu međunarodni naučni skup kome je u fokusu bila tema suočavanja sa prošlošću.
Hrvatsko – srpski odnosi: Politička saradnja i nacionalne manjine – Golubić 2009
Od 25. do 28. avgusta 2009. godine održan je međunarodni naučni skup “Hrvatsko – srpski odnosi; politička saradnja i nacionalne manjine” u Golubiću (Obrovac), Hrvatska. Skup je organizovao Centar za istoriju, demokratiju i pomirenje.
Suočavanje sa prošlošću- traganje za budućnošću
U Budimpešti je od 10. do 13. juna 2009. godine održan naučni skup u organizaciji Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje iz Novog Sada i Instituta za istorijsku pravdu i pomirenje iz Haga.
Okrugli sto: Nerešena pitanja nakon ratova na prostoru nekadašnje Jugoslavije u 20. veku
Dana 26. marta 2009. godine u Rijeci, Hrvatska, Centar za istoriju, demokratiju i pomirenje (CHDR) održao je naučni okrugli sto.
Sudbina izbeglica i iseljenika sa prostora bivše Jugoslavije
Centar za istoriju, demokratiju i pomirenje (CHDR) Novi Sad, i Institut za istorijsku pravdu i pomirenje (IHJR) Salcburg organizovali su u novembru mesecu 2008. godine međunarodni naučni skup.
Prošlost i perspektive srpsko-hrvatskih odnosa u 20. veku – Golubić 2008
U Golubiću (obrovačkom) je od 18. do 20. septembra 2008. godine u organizaciji Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje (CHDR) održan naučni skup „Hrvatsko-srpski odnosi u 20. veku – prošlost i perspektive.
Mitovi i stereotipi nacionalizma i komunizma na prostoru bivše Jugoslavije
U Novom Sadu je 09. maja 2008. godine, u organizaciji Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje (CHDR) održan međunarodni naučni skup „Mitovi i stereotipi nacionalizma i komunizma na prostoru bivše Jugoslavije“, na kojem je učestvovalo šesnaest istoričara i politikologa iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Drugi svetski rat i nacionalno pitanje u bivšoj Jugoslaviji
Centar za istoriju, demokratiju i pomirenje iz Novog Sada i fondacija Tres Culturas iz Sevilje organizovali su međunarodni naučni skup u Sevilji (Španija) koji je okupio naučnike iz Srbije, Španije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država.