Aktivnosti CDHR
razvoja jačanje demokratskih odnosa u regionu
Razvoj demokratskih odnosa u regionu
CHDR doprinosi razvoju demokratije i jačanju demokratskih odnosa u regionu kroz organizaciju skupova, okruglih stolova, letnjih škola i filmsku produkciju.
Članovi Centara za istoriju, demokratiju i pomirenje učestvuju u akcijama i projektima koje se bave temama:
Zaštita i održivi razvoj manjinskih prava
Pitanja vezana za izbeglice i migrante
Holokaust
Antisemitizam
Kultura sećanja
Tumačenje savremene istorije - put ka spoznaji sadašnjosti
Sve ove aktivnosti se sprovode u svrhu ispunjenja osnovnog cilja CHDR-a a to je
Politika regionalne stabilnosti i pomirenja.
Glavni cilj Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje (CHDR) je da pruži pomoć i podršku u poboljšanju odnosa i da postakne saradnju u regionu kroz promovisanje demokratskih vrednosti, tolerancije i mira.
Regionalna saradnja je ključni način da se region održi stabilnim i prosperitetnim na duži rok.
Najnovije aktivnosti CHDR-a
Srpsko-hrvatski odnosi: Prava nacionalnih manjina – borba protiv diskriminacije – Golubić 2013
Šesti međunarodni naučni skupu u Golubiću (obrovački), Republika Hrvatska, održan je od 19 do 23. avgusta 2013. godine, u organizaciji Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje. Na skupu su se sastali naučnici iz Hrvatske, Srbije, Sjedinjenih Američkih Država, Grčke i Poljske kao i politički predstavnici hrvatskog naroda u Srbiji i srpskog naroda u Hrvatskoj.
CHDR letnja škola “Nacije i identiteti – aspekti i perspektive”
Studentski stručni skup “Nacije i identiteti – aspekti i perspektive” održan je 18. i 19. marta 2013. godine u organizaciji Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje.
Međunarodni seminar o Holokaustu
Direktor Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje, Darko Gavrilović, prisustvovao je međunarodnom seminaru o Holokaustu, od 2. do 9. decembra 2012. godine, u Yad Vashemu u Jerusalem (Israel) i tom prilikom prezentovao projekat o programu pomirenja u regionu bivših zemalja Jugoslavije.
Hrvatsko-srpski odnosi: Rešavanje otvorenih pitanja – Golubić 2012
Peti, jubilarni međunarodni naučni skup o srpsko – hrvatskim odnosima održan je od 31. jula do 3. avgusta 2012. godine u Golubiću (Obrovačkom), Republika Hrvatska.
Srpsko – hrvatski odnosi: Dvadeset godina posle rata u Hrvatskoj – Golubić 2011
U Golubiću (Hrvatska) je od 23. do 25. avgusta 2011. godine u organizaciji Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje (CHDR) održan sad već tradicionalni 4 po redu naučni skup „Srpsko – hrvatski odnosi : Dvadeset godina posle rata u Hrvatskoj“
Hrvatsko – srpski odnosi u 20. veku: Politička i kulturna saradnja – Golubić 2010
Naučni skup je održan od 22. do 25. avgusta 2010. godine u obnovljenoj seoskoj školi u Golubiću i Zadru. Ovaj naučni skup su zajedničkim radom organizovali Centar za istoriju, demokratiju i pomirenje – Novi Sad, Udruga za povijest, suradnju i pomirenje (AHCR) – Obrovac, Balkan Trust for Democracy, Beograd i Grad Obrovac, uz pomoć velikog broja donatora.
Ko je ko na Balkanu danas: stvaranje mitova i mutacije identiteta
Članovi CHDR-a su učestvovali na 11. Mediteranskom istraživačkom skupu koji je održan u blizini Firence (Italija) od 24. do 27. marta 2010. godine.
Fabrika mitova: Politički mitovi u bivšoj Jugoslaviji i državama naslednicama
Članovi tima „Fabrika mitova: Politički mitovi na prostoru bivše Jugoslavije i država naslednica“ koji je deo projekta „Susret s prošlošću – traženje budućnosti“ sastali su se u Hagu od 22. do 26. februara 2010. godine kako bi radili na pisanju zajedničkog narativa vezanog za pomenutu temu.
Nacije, države i dijaspora na prostoru bivše Jugoslavije
29. i 30. oktobra 2009. godine, u Novom Sadu, Centar za istoriju, demokratiju i pomirenje je organizovao međunarodni naučni skup koji je okupio naučnike iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Holandije.