Aktivnosti CDHR
razvoja jačanje demokratskih odnosa u regionu
Razvoj demokratskih odnosa u regionu
CHDR doprinosi razvoju demokratije i jačanju demokratskih odnosa u regionu kroz organizaciju skupova, okruglih stolova, letnjih škola i filmsku produkciju.
Članovi Centara za istoriju, demokratiju i pomirenje učestvuju u akcijama i projektima koje se bave temama:
Zaštita i održivi razvoj manjinskih prava
Pitanja vezana za izbeglice i migrante
Holokaust
Antisemitizam
Kultura sećanja
Tumačenje savremene istorije - put ka spoznaji sadašnjosti
Sve ove aktivnosti se sprovode u svrhu ispunjenja osnovnog cilja CHDR-a a to je
Politika regionalne stabilnosti i pomirenja.
Glavni cilj Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje (CHDR) je da pruži pomoć i podršku u poboljšanju odnosa i da postakne saradnju u regionu kroz promovisanje demokratskih vrednosti, tolerancije i mira.
Regionalna saradnja je ključni način da se region održi stabilnim i prosperitetnim na duži rok.
Najnovije aktivnosti CHDR-a
CHDR letnja škola: „Holokaust i genocid – uticaj na politiku regionalne stabilnosti“
U avgustu 2015. godine, u Golubiću (Obrovačkom) u Republici Hrvatskoj, u organizaciji Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje održana je druga po redu letnja škola za studente i aktiviste NVO sektora iz Hrvatske i Srbije.
Hrvatsko – srpski politički odnosi u 20. veku – Golubić 2015
U organizaciji Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje (Novi Sad) i Udruge za povjest, suradnju i pomirenje (Obrovac) u Golubiću, (obrovačkom), u Republici Hrvatskoj, 24. i 25. avgusta 2015. godine održan je međunarodni naučni skup “Hrvatsko – srpski politički odnosi u 20 veku”.
„Holokaust u jugoistočnoj Evropi“
Članovi CHDRa su prisustvovali regionalnalnoj konferenciji pod nazivom „Holokaust u jugoistočnoj Evropi“, koja je održana 25. i 26. maja 2015. godine u Bukureštu.
Simpozijum: „Sećanje na Drugi svetski rat 70 godina kasnije. Pobednici, gubitnici, počinioci, žrtve, posmatrači“
Članovi Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje (CHDR) učestvovali su na 4. međunarodnom simpozijumu “European Remembrance” u Beču (Austrija) koji je organizovala European Network Remembrance and Solidarity.
CHDR letnja škola: „Zaštita identiteta i Holokaust“
U avgustu 2014. godine, u Golubiću (Obrovačkom) u Republici Hrvatskoj, u organizaciji Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje održana je letnja škola za studente iz Hrvatske i Srbije.
Srpsko-hrvatski odnosi u 20. veku: Zaštita identiteta – Golubić 2014
Sedmi, međunarodni naučni skup „Srpsko – hrvatski odnosi u 20. veku – zaštita identiteta“ održan je u Golubiću (Obrovac) u Republici Hrvatskoj, od 22. do 27. avgusta 2014. godine u organizaciji Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje iz Novog Sada i Udruge za povjest, suradnju i pomirenje iz Obrovca.
Likovna kolonija- Identiteti
24.08.2014. godine u Golubiću (obrovačkom), Hrvatska, otvorena je likovna kolonija “Identiteti” umetnika iz Hrvatske i Srbije.
Konferencija: „Divlja Evropa“
Članovi CHDRa su prisustvovali Konferenciji “Wild Europe: From August, 1914 to the Shoah” koja je održana u Solunu (Grčka), od 12. do 14. juna 2014. godine.
Simpozijum:“Koliku transnacionalnu saradnju zahteva evropsko sećanje?“
Članovi Centra za istoriju, demokratiju i pomirenje (CHDR) učestvovali su na 2. simpozijumu „European Remembrance“ u Berlinu koji je organizovala European Network Remembrance and Solidarity.